Kas põgenemistubades peab oskama matemaatikat? Kas peab olema väga tark, et toast välja saada? – need on järjekordsed küsimused, millele me EscapeTartus igapäevaselt vastame. Selles postitustes räägimegi veidi lahti põgenemistubades kasutatavatest ülesannetest, et anda sellest väike ülevaade.
Ülesannete iseloomud
Põgenemistubades on kasutusel väga palju erineva iseloomuga ülesandeid. Mõned populaarsemad on näiteks:
1) peidetud asjade otsimine;
2) loendamine;
3) millegi märkamine ruumis;
4) mõne asja kasutamine ebatavalisel viisil;
5) asjade kokkupanek;
6) muud ülesanded.
Tegelikul on see nimekiri lõputu ja see sõltub palju ka põgenemistoa loojatest.
Väga palju on kasutusel ülesandeid, mida peab tegema meeskonnaga (nn koostöö ülesanded). Need on väga head meeskonnatöö oskuse arendamiseks. Näiteks üks isik peab tegema midagi ühes ruumis ja teine isik teises ruumis ning nende tegevuste koosmõjul saadakse mingi tulemus.
Ülesannete raskusastmed
Ülesannete raskusaste sõltub palju sellest, mitu erinevat erinevat objekti/infot tuleb omavahel kokku viia ja tulemus saada/tuletada. Lihtsamad on need, kus tuleb kokku omavahel viia 1-2 erinevat asja/infot, keerulisemad need, kus 3 ja rohkem.
Kui alguses olid ülesanded üldjuhul paberil ning neid tuli lahendad kasutades paberit ja pliiatsit, vahel ka taskulampe, siis see muutus kiiresti ajalooks.
Kohe varsti tekkisid põgenemistubadesse erinevad tabalukud, mis tuli avada leitud võtme või koodiga. EscapeTartu põgenemistubadest on kõigile tuttavad nii tavalised tabalukud, koodiga tabalukud, suunalukud jne.
Edasi hakati kasutama juba erinevat programmeeritavat tehnikat, magnetlukke ja arvuteid. Tänaseks on tavaline põgenemistubades mikrokontrollerite, tahvelarvutite, nutitelefonide ja muude tehnikaseadmete kasutamine. Suuremates maailma linnades on põgenemistoad, kus elektrimootoritega liigutatakse seinu, lagesid ja põrandaid.
Tänu tehnoloogiale on võimalik teha põgenemistubadesse aina huvitavamaid ja ägedamaid ülesandeid luua. Ainus, mis ilmselt veel pikalt seda piirab on nende väljatöötamise kallidus ning äratasuvus. Kuna iga tehniline lahendus on unikaalne, siis on tihti tegemist prototüübiga millega väljatöötamiseks kulub väga palju aega ja raha.
EscapeTartus oleme läinud ülesannetega järjest tehnilisemaks. Kui esimestes tubades kasutasime samuti peamiselt tabalukke ning tubadest võis leida pabereid ja pliiatsit. Mida aeg edasi, oleme ka meie maailmas aktuaalsete trendidega kaasas käinud ja tubades aina rohkem hakanud ülesannetes tehnoloogiat kasutama. Sama jätkame ka tulevikus uute tubade väljaarendamisel!