fbpx

Põgenemistuba – mis see on ?

Mis asi on see põgenemistuba, millest kõik räägivad? Mis seal teha saab? Kas põgenemistoad on hirmsad? Kas EscapeTartu põgenemistubadesse saavad tulla ka lapsed? Need on küsimused, mida saame oma klientidelt igapäevaselt. Selles postitutes püüamegi seda veidi lahti seletada ja rääkida põgenemistubadest ja nende ajaloost.  

Põgenemistoad

Põgenemistuba või teise nimega põgenemismäng on interaktiivne mäng, kus grupp inimesi  pannakse pannakse ruumi luku taha ning nad peavad sealt leidma väljapääsu. Grupi suuruseks on tavaliselt 2-6 inimest. Täpne inimeste arv sõltub toa iseloomust ja mängu ülesehitusest. EscapeTartu - põgenemistuba mis see on?

Väljapääsu leidmiseks on vaja otsida vihjeid,  lahendada palju erinevaid mõistatusi ja ülesandeid ning teha väga palju meeskonnatööd. 

Põgenemistoas võib olla nii üks ruum kui ka mitu ruumi. Meeskonnad peavad toast välja saama mingi kindla aja jooksul. Üldjuhul on selleks 60 – 90 minutit, kuid on olemas ka pikemalt kestvaid mänge. 

Tavaliselt on igal mängul mingisugune teema. Teemad võivad olla veidi õudsemad (mõeldud adrenaliinisõltlastele) või tavalisemat laadi (mõeldud kõigile). EscapeTartus on näiteks Pangarööv, Asteroid, Dracula, Psycho lab ja Disco, mis ei ole õudsed ega ehmatavad, mistõttu on nad lastele sobilikud. Väga populaarsed teemad on ka vanglast põgenemised, kontoriga seotud teemad jne. Iga teemaga käib kaasas lugu toa kohta. Tavaliselt räägib seda põgenemistoa instruktor mängu alguses või seda mängitakse ette telekast.  

 

Põgenemistubade ajalugu 

Põgenemistoad on inspireeritud nn “escape the room” videomängudest. Väidetavalt leiutas esimese põgenemismängu 2007. aastal jaapanlane Takao Kato, kuid tegelikult on nende kujunemise ajalugu üpris segane.  

Singapuris ilmusid esimesed põgenemismängud 2011 aastal ning Takoa Kato sõber Kazuya Iwata tõi esimesed mängud 2012. aastal San Franciscosse Ameerikas.  

Euroopas tekkisid esimesed põgenemistoad 2011. aastal Ungaris. Nende loojaks oli Attila Gyurkovics. Ta väitis, et ta ei teadnud midagi Jaapanis arendatud mängudest ning tema mängud põhinesid Mihaly Csikszentmihalyi flow teoorial. 

Väga tuntud on ka Šveitslane Gabriel Palacios loodud põgenemistoad. Ta oli õpetaja ning tegi  põgenemistoad 2012. aastal oma õpilastele. Tegemist oli põgenemistubadega, mille sisu oli hariduslik. Hiljem hakkas ta pakkuma samu tube avalikkusele. 

 

Põgenemistoad maailmas ja Eestis 

Põgenemistubade populaarsus aina kasvab ning tänaseks on maailmas juba ligi 10 000 erinevat põgenemistubadega tegelevat ettevõtet. Neid lisandub aina juurde. Kuna nad on muutunud väga populaarseks, on põgenemistubade temaatikal tehtud ka mitmeid sarju ja filme. Viimane neist oli 2019. aastal välja tulnud põnevik Escape Room, mis linastus ka meie kinodes. 

Ka Eestis on põgenemistoad kanda kinnitanud ning nende populaarsus aina kasvab. Neid leidub nii Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis, Rakveres ja teistes linnades. 

Tartus on EscapeTartu suurim ja populaarseim ettevõte, mis seda teenust pakub. Meie eesmärgiks on pakkuda Lõuna – Eestis maailma tasemel kvaliteediga tube. Seetõttu hoiame maailmas  valdkonnas toimuval kogu aeg  silma peal ning proovime alati pakkuda oma klientidele innovatiivsemaid põgenemistube ja lahendusi.